Zbliża się losowanie ZUS

Za niespełna trzy miesiące odbędzie się kolejne losowanie ZUS. Osoby, które do tej pory nie wybiorą OFE automatycznie wezmą w nim udział i zostaną losowo przydzielone do jednego z otwartych funduszy emerytalnych. Niestety nie wszystkie OFE biorą udział w losowaniu ZUS.

W zeszłym roku losowanie ZUS obejmowało jedynie 4 otwarte fundusz emerytalne. Liczba OFE przydzielonych do losowanie zmienia się za każdym razem. W losowaniu ZUS biorą udział jedynie OFE, które w ciągu dwóch ostatnich okresów rozliczeniowych zanotowały wyższą stopę zwrotu, niż średnia wszystkich funduszy. Losowanie ZUS nie dotyczy także OFE, których aktywa wynoszą więcej niż 10% udziałów w rynku emerytalnym. W praktyce oznacza to, że z losowania ZUS wykluczone są największe OFE oraz fundusze, które nie są w stanie zapewnić zysku na przeciętnym poziomie. Pomimo tego że losowanie OFE odbywa się 31 stycznia, wyboru OFE możemy dokonać jedynie do 10 stycznia. Jeżeli się spóźnimy się nawet o jeden dzień, losowanie będzie nas obejmowało.

Przystąpienie do OFE jest obowiązkowego. Dlatego pomimo tego, że otwarte fundusze emerytalne nie są w stanie zapewnić nam emerytury na odpowiednio wysokim poziomie, musimy do nich należeć. Lepiej taką decyzję podjąć samodzielnie – przecież tak naprawdę chodzi o nasze ciężko zarobione pieniądze.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum